Historie kapely

Vznik kapely v Trpíně se datuje již od počátku roku 1952, kdy několik nadšených trpínských muzikantů založilo „HUDEBNÍ KROUŽEK OSVĚTOVÉ BESEDY V TRPÍNĚ“ . Ve složení alt saxofon, housle, harmonika, kytara a bicí hráli hlavně skladby lidové. Hlavními organizátory kapely byli Adolf Mareček a Alfred Hájek.. Vystupovali velice málo a pouze v blízkém okolí Trpína, kam se dopravovali koňskými povozy nebo na saních.

V r. 1957 se soubor rozrostl o trubku a tenor saxofon. V té době hrálo již 9 muzikantů a nacvičovali i taneční skladby.

Od února 1961 přestává kapela účinkovat pod Osvětovou besedou a novým zřizovatelem je JZD Trpín (až do r. 1992). Kapelníkem se stává Josef Břenek z Trpína. Název „MELODIE VYSOČINA“ je v kronice kapely poprvé zmiňován v r. 1965. V roce 1966 je seskupení doplněno o zpěv, muzikanti pilně cvičí a kvalita hraní se zvyšuje.

V r. 1970 zakládají někteří členové malou dechovku „Trpíňačku“, jejímž kapelníkem je Karel Fric z Bystrého. Dál ale funguje i taneční orchestr MELODIE.O obě kapely je značný zájem, zúčastňují se i různých soutěží a přehlídek, koncertují v bývalé NDR a samozřejmě i v Sovětském svazu . Obsazení souborů se často mění, muzikanti i zpěváci se střídají. Vedení dechovky se v r. 1973 ujímá Jaromír Dufek ze Křtěnova.

Zatímco „Trpíňačka“ svou činnost v r. 1980 končí, taneční orchestr „MELODIE“ hraje dál pod vedením Josefa Břenka. Postupně se mění repertoár, kvalita, zvuk i hráči v kapele.

V r. 1988 přebírá po otci vedení skupiny Pavel Břenek a na zábavách již nehraje dechová sekce (trumpeta a 2 saxofony). V plesové sezóně jsou ovšem dechy potřeba, protože dechovky se na plesech hrají stále. Postupně se repertoár odklání od středního proudu a kapela trochu přitvrdila. Kapela hraje prakticky ve stejném nástrojovém obsazení dodnes (klávesové nástroje, kytara, baskytara, bicí a zpěv).

V roce 2012 jsme oslavíli 60 let od vzniku kapely v Trpíně. Málokterý soubor se může pochlubit šedesátiletou tradicí. A věřme, že není všem dnům konec a kapela bude fungovat dál.